O mnie

Nazywam się Marek Wasyluk i jestem autorem tej strony. Przygotowałem poniższą treść, aby przybliżyć Ci moją osobę, zainteresowania, a co najważniejsze – doświadczenie. Dowiesz się ile czasu poświęciłem programowaniu i co do tej pory stworzyłem. Po każdej ważnej zmianie w moim życiu będę aktualizował zawartość tej strony.

Skąd jestem

Pochodzę z małej wsi położonej we wschodniej Polsce. W wieku 15-tu lat opuściłem rodzinną miejscowość i pierwszy raz zamieszkałem w mieście – Białej Podlaskiej. Po ukończeniu w tejże miejscowości profilu matematyczno-fizycznego w Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica przeprowadziłem się do Warszawy. Tam rozpocząłem naukę na kierunku Mechatronika w Wojskowej Akademii Technicznej. Po dwóch semestrach zrezygnowałem ze studiów i z przyczyn osobistych na rok wyjechałem do Anglii. Po powrocie do Polski znów zamieszkałem w stolicy i na obecną chwilę nie widzę dla siebie lepszego miejsca do życia.

Ścieżka nauki

Pierwszy raz styczność z programowaniem miałem w szkole średniej, gdzie poznawaliśmy teoretyczną stronę oprogramowania, ale tylko poglądowo mieliśmy styczność z kodem. Na studiach pogłębiałem teorię i również zacząłem pisać pierwsze programy jednak w językach uważanych przez mnie za wymarłe, a ich możliwości nie przekonywały mnie do tego zajęcia.

Dopiero w czasie pobytu za granicą podjąłem się wyzwania opanowania języka programowania, który ma przyszłość, a praca w nim daje więcej przyjemności. Językiem mojego pierwszego wyboru (z perspektywy czasu uważam, że całkiem słusznym 😅) był język Java. Począwszy od kursu na portalu Udemy, przez poradniki, książki specjalistyczne, kończąc na tysiącach godzin spędzonych przy kodzie zgłębiałem tajniki tego języka, jak również kilku innych, o które z czasem się otarłem. Wiele czasu poświęcałem również na poznawanie nowych narzędzi ułatwiających kodowanie i pracę w zespole, zwiększających moją wydajność, itp. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o narzędziach, z których korzystam na co dzień zajrzyj na stronę główną – znajdziesz tam mój stos technologiczny i odnośniki do repozytoriów, w których często umieszczam spis wykorzystanych narzędzi i bibliotek.

Doświadczenie

Prace z kodem na poważnie zacząłem w 2020 roku i szybko stało się to moim hobby. Wiele godzin dziennie spędzałem rozwiązując kolejne problemy, poznając nowe metody, pomocne narzędzia i ich tajniki. Dużo uczyłem się na podstawie własnych doświadczeń i eksperymentów, ale również starałem się wyciągać wnioski ze słów i opowieści bardziej doświadczonych kolegów po fachu.

Poza licznymi samodzielnymi projektami, które wykonywałem inspirując się realizowanymi kursami oraz tymi, których byłem zarówno pomysłodawcą jak i wykonawcą pracowałem również w zespole dwuosobowym. Wraz z kolegą stworzyliśmy aplikację OuRoom – komunikator internetowy, którego zadanie polega na umożliwieniu zarejestrowanym użytkownikom bezpiecznej wymiany wiadomości. Więcej informacji na temat moich projektów możesz znaleźć tutaj.

Od roku 2022 pracuję w branży IT jako manualny tester oprogramowania. Wraz z zespołem pomagamy twórcom dostarczać sprawne oprogramowanie jako dział Quality Assurance. W pracy na co dzień mam do czynienia z błędami programistów, co pozwala mi lepiej poznawać konsekwencje pewnych wyborów implementacyjnych i metod działania. Praca testera uczy cierpliwości, spostrzegawczości, przezorności, ale przede wszystkim pozwala mi na kontakt z doświadczonymi programistami, od których mogę się wiele nauczyć.

Certyfikaty

Na mojej ścieżce pojawiało się wiele źródeł, którym zawdzięczam bardzo istotną wiedzę, ale za ich potwierdzenie posłużyć mogą jedynie moje umiejętności. Kilka z nich pozwoliło jednak na pozyskanie certyfikatów poświadczających poświęcony przeze mnie czas na zgłębianie tajników programowania i umiejętności pomagających w pracy z kodem. Poniżej znajduje się lista odnośników pozwalających na pobranie tych dokumentów.
Jeszcze pracuję nad tą funkcją 🙈

Kontakt

Preferowaną przeze mnie formą kontaktu są wiadomości e-mail. Jeżeli masz jakieś pytania, chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na któryś z omawianych przeze mnie tematów lub któreś treści są dla Ciebie niejasne – napisz śmiało. Chciałbym, aby moje materiały były zrozumiałe i pozwoliły innym czerpać korzyści z moich doświadczeń, obserwacji i zdobytej wiedzy, więc jeżeli masz pomysł jak to zrobić lepiej – będę Ci bardzo wdzięczny za podzielenie się nim ze mną. Mój adres e-mail znajdziesz w stopce (na dole strony pod logotypem), a pod nim link do mojego konta na Telegramie, gdzie również chętnie z Tobą porozmawiam. Nie zastanawiaj się – każda wiadomość będzie mile widziana.