🤓 O mnie

Nazywam się Marek Wasyluk i jestem autorem tej strony. Przybliżę Ci moją osobę, zainteresowania, a co najważniejsze – doświadczenie. Dowiesz się ile czasu poświęciłem programowaniu i jak potoczyła się moja kariera. Poniższą treść będę uaktualniać po każdej istotnej zmianie w moim życiu. Miłej lektury! ☕

Kim jestem

Pochodzę z małej wsi położonej niedaleko granicy Białoruskiej. W wieku 15-tu lat opuściłem rodzinną okolicę i pierwszy raz zamieszkałem w mieście – Białej Podlaskiej. Po ukończeniu profilu matematyczno-fizycznego w Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w tejże miejscowości rozpocząłem naukę w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie na kierunku Mechatronika. Po roku zrezygnowałem z nauki i z przyczyn osobistych zamieszkałem w Anglii na rok. Tam ostatecznie zrozumiałem, że programowanie jest zajęciem dla mnie, że w życiu właśnie to chcę robić.

Ścieżka nauki

Pierwszy raz styczność z programowaniem miałem w szkole średniej. Tam nauczyciel wdrażał nas w myślenie logiczne, ale nie uczyliśmy się pisać kodu. Na studiach pogłębiałem teorię i również zacząłem pisać pierwsze programy jednak w językach uważanych przez mnie za wymarłe, a ich możliwości nie przekonywały mnie do tego zajęcia.

Dopiero w czasie pobytu za granicą podjąłem się wyzwania opanowania języka programowania, który ma przyszłość, a praca w nim daje więcej przyjemności. Językiem mojego pierwszego wyboru (z perspektywy czasu uważam, że całkiem słusznym 😅) był język Java. Począwszy od kursu na portalu Udemy, przez poradniki, książki specjalistyczne, kończąc na tysiącach godzin spędzonych przy kodzie zgłębiałem tajniki tego języka, jak również kilku innych, o które z czasem się otarłem. Wiele dziesiątek godzin poświęcałem również na poznawanie nowych narzędzi niezbędnych do pracy z programem, pracy w zespole, zwiększenia wydajności pracy, itp. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o narzędziach, z których korzystam zajrzyj na stronę główną.

Doświadczenie

Styczność z programowaniem pierwszy raz miałem w roku 2015, a w roku 2020 stało się to moim hobby. Wiele godzin dziennie spędzałem rozwiązując kolejne problemy, poznając nowe metody, pomocne narzędzia i ich tajniki. Uczyłem się na podstawie własnych doświadczeń, ale również starałem się wyciągać wnioski ze słów i opowieści bardziej doświadczonych kolegów po fachu. Poza licznymi samodzielnymi projektami, które wykonywałem inspirując się realizowanymi kursami oraz tymi, których byłem zarówno pomysłodawcą jak i wykonawcą pracowałem również w zespole dwuosobowym. Wraz z kolegą stworzyliśmy aplikację OuRoom – komunikator internetowy, którego zadanie polega na umożliwieniu zarejestrowanym użytkownikom bezpiecznej wymiany wiadomości. Więcej informacji na temat moich projektów możesz znaleźć tutaj.

Od roku 2022 pracuję w branży IT jako manualny tester oprogramowania. Wraz z zespołem pomagamy twórcom dostarczać sprawne oprogramowanie jako dział Quality Assurance. W pracy na codzień mam doczynienia z błędami programistów, co pozwala mi lepiej poznawać konswekwencje pewnych wyborów implementacyjnych. Praca testera uczy cierpliwości, spostrzegawczości, przezorności, ale przede wszystkim pozwala mi na kontakt z doświadczoymi programistami, od których mogę się wiele nauczyć.

Certyfikaty

Na mojej ścieżce nauki pojawiało się wiele źródeł, które przekazywały bardzo istotną wiedzę, ale za ich potwierdzenie posłużyć mogą jedynie moje umiejętności. Kilka z nich pozwoliło jednak na pozyskanie certyfikatów poświadczających poświęcony przeze mnie czas na zgłębianie tajników programowania. Poniżej znajduje się lista odnośników do pobrania tych dokumentów.

Kontakt

Preferowaną przeze mnie formą kontaktu są wiadomości e-mail. Jeżeli masz jakieś pytania, chcesz dowiedzieć się więcej lub treści przeze mnie publikowane są dla Ciebie niejasne – napisz śmiało. Chciałbym, aby moje materiały były zrozumiałe i pozwoliły innym czerpać wiedzę, więc jeżeli masz pomysł jak to zrobić lepiej – będę Ci bardzo wdzięczny za podzielenie się nim ze mną. Mój adres e-mail znajdziesz w stopce strony (na samym dole, pod logotypem). Nie zastanawiaj się – każda wiadomość będzie mile widziana.